Півники бліді
касатик бледный
Iris pallida —
багаторічна трав'яниста рослина родини півникових. Має товсте повзуче кореневище. Стебло 30-60 см заввишки (значно перевищує листя), у верхній частині розгалужене. Листки дворядні, плоскі, широкі мечоподібні. Покривало з перетинчастими від основи листочками. Квітки правильні, двостатеві, ясно-фіолетові, запашні, на коротких квітконіжках, у більш-менш багатоквітковому суцвітті. Оцвітина віночкоподібна, з трьома зовнішніми й трьома внутрішніми частками відгину і з трубочкою, яка за довжиною майже дорівнює зав'язі; зовнішні частки відгину широкі обернено яйцеподібні з жовтою борідкою, у верхній частині відігнуті; внутрішні спрямовані вгору, за довжиною майже дорівнюють зовнішнім. Плід — довгаста тригранна коробочка. Цвіте у травні — червні.
Поширення
Півники бліді розводять у квітниках і парках, у Криму їх культивують як ефіроолійну рослину. В дикому стані на території України їх немає.Заготівля і зберігання
Для виготовлення ліків використовують кореневища півників (Rhizoma Iridis), які заготовляють восени або рано навесні (перевагу віддають кореневищам 2-3-річних рослин). Викопані кореневища добре миють у холодній воді від землі, очищають від корінців і решток листя й сушать цілими або розрізаними вздовж, розстеливши тонким (3-5 см завтовшки) шаром на папері чи тканині у затінку на відкритому повітрі або в добре провітрюваному приміщенні. Штучне сушіння проводять при температурі 50°С, слідкуючи, щоб кореневища не підгоріли або не запарились і не потемніли при недостатній вентиляції. Сухої сировини виходить 25%. Зберігають сировину в сухому приміщенні, яке добре провітрюється. Строк придатності — 3 роки.Рослина неофіційна.
Хімічний склад
Півники бліді мають близький до півників німецьких хімічний склад, але відрізняються дещо іншим вмістом і співвідношенням його компонентів.Фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Півники німецькі .