Ірга круглолиста
ирга круглолистная
Amelanchier ovalis, синонім — A. rotundifolia —
слаборозгалужена кущова рослина родини трояндових, заввишки 50-200 см. Молоді пагони опушені, пізніше вони голі, пурпурно-коричневі. Листки чергові, черешкові, округлоовальні або округлояйцевидні, по краю зубчасті, зверху зелені, голі, знизу - білуваті, опушені; листкові пластинки на верхівці з невеликою виїмкою або загострені. Квітки правильні, двостатеві, 5-пелюсткові, зібрані в густі 3—6 (8)-квіткові китиці на верхівках облистнених гілок; пелюстки лінійно-ланцетні, білі. Плоди кулясті, спочатку червоні, стиглі - чорні, з сизуватою поволокою, соковиті. Цвіте у квітні - травні. Плоди достигають у липні - серпні.
Поширення
Ірга круглолиста трапляється в Криму на відкритих кам'янистих місцях, осипах, у світлих лісах у середньому гірському поясі. По всій території України її вирощують у садах і парках як декоративну рослину.Сировина
З лікувальною метою використовують стиглі плоди, кору і листя. Стиглі плоди не опадають, що дає змогу збирати їх до перших заморозків. Знімають плоди без плодоніжок. Використовують їх свіжими або сушать на сонці чи в плодово-ягідних сушарках. Листя заготовляють у травні - червні, кору - восени.Рослина неофіційна.
Хімічний склад
Плоди ірги круглолистої містять дубильні речовини (0,5%), флавоноли (30 мг%), стерини, аскорбінову кислоту (38,7 мг%), провітамін А (0,2-1,0 мг%), органічні кислоти (переважно яблучну), цукри (понад 11%), мікроелементи (мідь, свинець і кобальт). У корі й листі є значна кількість дубильних речовин.Фармакологічні властивості і використання
Як в'яжучий засіб свіжі плоди або сік ірги (часто в поєднанні з соками диких яблук і груш) використовують для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту, пов'язаних з порушенням травлення.Завдяки наявності в плодах (3-ситостерину, який є антагоністом холестерину, їх вживають для профілактики атеросклерозу.
Як полівітамінний засіб плоди ірги використовують для профілактики гіпо- та авітамінозів С і В.
Відвари кори та листя мають в'яжучі й обволікаючі властивості й використовуються при шлунково-кишкових захворюваннях та для гоєння гнійних ран.
Із свіжих плодів ірги виготовляють желе, варення, пастилу, компоти тощо.
Сушені плоди використовують як замінник коринки.