Ірга канадська
Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓
ирга канадская
Amelanchier canadensis -
Невелике (3—10 м заввишки) дерево або кущ родини трояндових. Листки чергові, черешкові, обернено яйцевидні, еліптичні або довгасті, загострені, по краю гостро-пилчасті. Квітки правильні, двостатеві, 5-пелюсткові, білі, в негустих китицях, з'являються до розпускання листків. Плоди темно-пурпурові з сизуватою поволокою, на верхівці — з відігнутими чашолистками. Цвіте у квітні — травні.
Поширення
Ірга канадська походить з Північної Америки. В Україні її вирощують у садах і парках як декоративну рослину.Сировина
З лікувальною метою використовують плоди і квітки.Рослина неофіційна.
Хімічний склад
Плоди ірги містять дубильні і барвні речовини, органічні кислоти (1,04%), цукри (9,43%), аскорбінову кислоту (25,6 мг%), каротин (0,03 мг%).Фармакологічні властивості і використання
Як в'яжучий засіб свіжі плоди або сік ірги (часто в поєднанні з соками диких яблук і груш) використовують для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту, пов'язаних з порушенням травлення.Завдяки наявності в плодах (В-ситостерину, який є антагоністом холестерину, їх вживають для профілактики атеросклерозу.
Як полівітамінний засіб плоди ірги використовують для профілактики гіпо- та авітамінозів С і В.
Відвари кори і листя мають в'яжучі й обволікаючі властивості й використовуються при шлунково-кишкових захворюваннях та для гоєння гнійних ран.
Зі свіжих плодів ірги виготовляють желе, варення, пастилу, компоти тощо.
Сушені плоди використовують як замінник коринки.
Настойку і настій з квіток ірги канадської використовують як гіпотензивний і кардіотонічний засіб.