Блошниця простерта
блошница обыкновенная
Pulicaria vulgaris -
Однорічна трав'яниста сірувата шерстиста повстиста рослина родини айстрових (складноцвітих). Стебло прямостояче або висхідне, дуже розгалужене, 15–30 (45) см заввишки. Листки цілісні: нижні – довгасті, звужені в короткий черешок; середні і верхні – сидячі, видовжені, яйцеподібні, при основі округлі. Квітки жовті, в багатоквіткових, одиничних кошиках: крайові – з короткими язичками, маточкові, плідні; серединні – трубчасті, двостатеві або тичинкові. Плід – сім'янка з чубком. Цвіте у червні – вересні.
Поширення
Росте по всій території України на вологих луках, на берегах річок, по днищу балок, на вигонах та інших вологих місцях, переважно піщаних.Сировина
Використовують траву, зібрану під час цвітіння рослини.Рослина неофіційна.
Хімічний склад
рослини слабо вивчено. Трава містить лактони, сліди сапонінів; у коренях є поліацетиленові сполуки (тридекаен-пентаїн, тридека-дієн-тетраїн, діа-цетокси-тридека-дієн-триїн).Фармакологічні властивості і використання
Трава з коренем проявляє сечогінні властивості.В народній медицині настій трави внутрішньо використовували при запорі, дизентерії, альбумінурії.
Зовнішньо настій трави у вигляді клізм і ванночок застосовували при геморої, у вигляді припарок – при зубному болю.
Настій трави використовували й для купання слабких дітей.
Рослина має інсектицидні властивості і використовується для окурювання приміщень в боротьбі з клопами, блохами, мухами і комарами (ці властивості рослини потребують перевірки).