Авокадо
авокадо
Persea ameiicana —
вічнозелена плодова тропічна рослина родини лаврових. Дерево до 20 м заввишки. Листки цілокраї, видовжено-яйцевидні або еліпсоїдні, 10—20 см завдовжки і 3—10 см завширшки. Квітки дрібні, двостатеві, зеленаво-жовті, зібрані в невелику волоть або напів-зонтик. Плід — м'ясиста кістянка; формою і розміром схожий на грушу.
Поширення
Батьківщина — Центральна Америка, південна частина Мексики. В СРСР (* держава припинила своє існування в 1991 р.) — у культурі Чорноморського узбережжя Кавказу.Сировина
Як дієтичний і лікувальний продукт вживають плоди.В народній медицині, крім цього, використовують листя і шкірку плодів.
Хімічний склад
До складу плодів входять жири (до 30 %), білки (1,5—4%), вітаміни (А, В1, В6, РР, К, пантотенова кислота), невелика кількість цукрів, солі калію, натрію, фосфору, заліза, кальцію тощо. Листки містять абакатин, який за якостями і дією перевищує алкалоїд теобромін.Використання
Плоди використовують свіжими, в салатах, кремах, пюре, супах, для приготування бутербродів і виготовлення морозива; їх консервують і заморожують.Корисно вживати плоди при анемії, атеросклерозі, цукровому діабеті, гіпертонії, при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, особливо при гастритах зі зниженою кислотністю шлункового соку.
М'якуш плодів використовують і для виготовлення косметичних кремів.
Відвар листя і шкірку плодів використовують як глистогінний засіб і при лікуванні ентеритів.
У Франції на основі олії авокадо створено препарат, яким лікують екземи, склеродермію, артрози, ураження міжзубної тканини (піорея).