Довідник лікарських рослин

Абрикос звичайний

Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓

мореля, жерделя, рурега;
абрикос обыкновенный

Armeniaca vulgaris
листопадне дерево, рідше кущ родини трояндових. Ластки чергові, широкі, яйцевидно-округлі, при основі майже серцевидні, цілісні, нерівно пильчасті. Квітки двостатеві, майже сидячі, 5-пелюсткові, білі або рожеві, одиничні, рідше — по дві в листкових пазухах.
Плід — соковито-м'ясиста кістянка, оранжева або жовта, з бархатисто опушеною поверхнею. Цвіте у квітні — травні.

Поширення

В дикому стані трапляється на Кавказі, в Туркменії. В Україні вирощують як промислову культуру в південних областях, рідше — в Лісостепу й на Поліссі.

Сировина

Використовують плоди, насіння та абрикосову камедь.

Хімічний склад

М'якуш плодів містить близько 27 % цукрів (переважно сахароза), понад 2,5 % органічних кислот (яблучна, лимонна, саліцилова, винна), пектини (1 %), бета-каротин (1,6 мг %), аскорбінову кислоту (10 мг %), тіамін, рибофлавін, флавоноїди, калій (305 мг %), залізо, срібло тощо. У насінні є жирна олія (30—50%), емульсин, глікозит мигдалин (у дикорослого абрикоса); в камеді є арабіноза (41 %), галактоза (44 %), глюкуронова кислота (16 %), мінеральні та білкові речовини.

Використання

Лікувальна цінність плодів абрикоса зумовлена високим вмістом у них вітамінів, мікро- і макроелементів, цукрів тощо. Так, 100 г абрикосів впливають на процес кровотворення так само, як 40 мг заліза або 250 г свіжої печінки.

Свіжі абрикоси корисно вживати під час вагітності, при анемії, захворюваннях шкіри, слизової оболонки ротової порожнини, при трофічних виразках гомілки, при серцево-судинних захворюваннях, що супроводяться набряками. В останньому випадку корисно практикувати один раз на тиждень розвантажувальний день (протягом дня за 4 рази рівними порціями з'їдають 300 г намоченої кураги і випивають 0,5 л абрикосового соку з м'якушем).

Сушені абрикоси (урюк, курага) рекомендують при атеросклерозі, коронарній недостатності як джерело добре засвоюваного калію.

Дітям рекомендується вживати свіжі абрикоси при гіпо- й авітамінозах.

При сонячних опіках лиця використовують маски з свіжого абрикосового соку.

Хворим на діабет і ожиріння свіжі й сушені абрикоси слід вживати в обмеженій кількості.

Недоцільно призначати абрикоси для лікування і профілактики гіпо- та авітамінозу провітаміну А хворим на печінку та хворим зі зниженою функцією щитовидної залози, оскільки в цих випадках каротин не засвоюється.

Насіння йде на виготовлення абрикосової олії, яку використовують так само, як персикову або мигдалеву олію.

Споживається насіння і в харчуванні. Вживати насіння в їжу треба обережно , не більше як по 20 г за один раз, щоб не отруїтися.

Абрикосова камедь (Gummi Armeniacae) виробляється у вигляді порошку білого або жовтуватого кольору й інколи використовується як обволікаючий засіб.

У китайській народній медицині насіння абрикосів у чистому вигляді використовують як заспокійливий засіб при кашлі та гикавці, в суміші з іншими лікарськими рослинами — при бронхіті, трахеїті, ларингіті, коклюші та нефриті.

Розмістити оголошення продажу / купівлі рослини «Абрикос звичайний»

продам | Регіон: Житомирская обл. (Г.Новоград-Волынский) розміщено 24.04.2020

Телефон: 0962667519 (Антонина)

Продам косточки жердели (горькие) урожай 2018 года со своего сада . Хорошо очищенные от остатков мякоти и просушенные. 1 кг. - 200грн.

Які хвороби лікує Абрикос звичайний

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг