Синюха голуба
Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓
синюха голубая
Polemonium coeruleum —
багаторічна трав'яниста рослина родини синюхових. Стебло прямостояче, 40-100 см заввишки. Листки чергові, черешкові (лише верхні майже сидячі), непарно перисті; листочки (їх 17-21) яйцеподібно ланцетні або видовжено ланцетні, при основі закруглені, на верхівці — загострені. Квітки двостатеві, правильні, зібрані верхівковими волотеподібними суцвіттями; віночок голубий або темно-голубий, дзвоникоподібно-колесоподібний, з коротенькою трубочкою, частки його закруглені, майже вдвоє довші за трубочку. Плід — коробочка. Цвіте з червня до серпня.
Поширення
Синюха голуба росте на вологих луках, по чагарниках і на лісових галявинах у лісових районах, Лісостепу, крім Покуття і Поділля, в північно-східній частині Степу.Заготівля і зберігання
Для медичних потреб використовують кореневище з коренями синюхи (Rhizoma cum radicibus Polemonii), які заготовляють восени або навесні в період утворення стебел. Викопують лише молоді рослини. Для відновлення заростей на ділянці, де заготовляють сировину, треба залишати 15-20% рослин, насамперед старих, які дають сировину низької якості. На плантаціях рослини виорюють плугом у перший або в другий рік культури. З зібраної сировини обтрушують землю, звільняють її від стебел (залишки стебел не повинні перевищувати 1 см), розрізують уздовж на 2-4 частини, очищають від гнилих частин і швидко миють у холодній проточній воді. Сушити сировину можна на сонці, під укриттям або в сушарці при температурі 50-60°С. Сухої сировини виходить 19-20%. Зберігають у сухому прохолодному приміщенні. Строк придатності — 3 роки.Хімічний склад
Кореневища з коренями синюхи містять тритерпенові сапоніни (20-30%), смолисті речовини, органічні кислоти, ефірну олію (сліди), жири та крохмаль.Фармакологічні властивості і використання
Галенові препарати синюхи голубої збільшують кількість харкотиння, полегшують відхаркування, зменшують катаральні явища, заспокійливо діють на центральну нервову систему, підвищують зсідання крові.За ефективністю відхаркувальної дії синюха не поступається перед сенегою, а за ефективністю седативної дії перевищує валеріану лікарську і собачу кропиву звичайну у 8-10 раз.
Застосування препаратів синюхи, як відхаркувального засобу, показане при хронічних і гострих бронхітах, крупозній пневмонії в стадії лізису та при туберкульозі легень, що супроводиться болісним кашлем.
Як седативний і проти судомний засіб синюху вживають при безсонні, нервово-психічних потрясіннях, епілепсії й тетанії.
В поєднанні з сухоцвітом багнистим застосування синюхи показане і дає добрий терапевтичний ефект при виразковій хворобі шлунку і дванадцятипалої кишки.
Лікарські форми і застосування
ВНУТРІШНЬО — настій із кореневищ з коренями (6 г, або 2 столові ложки сировини на 200 мл окропу) пити по 1 столовій ложці 3-5 раз на день через 2 години після їди.
При виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки за півтори години до їди вживають усередину настій трави сухоцвіту багнистого (10 г сировини на 200 мл окропу) по 1 столовій ложці тричі на день, а через 2 години після їди — настій кореневищ з коренями синюхи (готують, як у попередньому прописі) також по 1 столовій ложці тричі на день (курс лікування — 3 тижні).