Довідник лікарських рослин

Рутвиця мала

оголошення з продажу чи купівлі Рутвиця мала Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓


василистник малый

Thalictrum minus —
багаторічна трав'яниста гола рослина родини жовтецевих. Стебло прямостояче або висхідне, розгалужене, 50-100 см заввишки. Листки чергові, черешкові, широко трикутні, 3-4-перисті, з округло-яйцеподібними спереду трилопатевими чи тричі надрізаними листочками. Квітки правильні, двостатеві, пониклі, зібрані в розлогу волоть; оцвітина проста, чашечкоподібна, з 4 яйцеподібних, зеленавих листочків; нитки тичинок тоненькі, жовтаві. Плоди — сидячі яйцеподібні ребристі сім'янки. Цвіте у червні — липні.

Поширення

Рутвиця мала росте по всій території України (переважно в Лісостепу і на півночі Степу) на узліссях і лісових галявинах, степових луках, трав'янистих схилах та серед чагарників.

Заготівля і зберігання

Для медичних потреб заготовляють траву рутвиці (Herba Thalictri minoris), зрізуючи під час цвітіння рослини верхівки стебел завдовжки 30-35 см. Зібрану сировину зв'язують у невеликі пучки й розвішують для сушіння в затінку на протязі або в провітрюваному приміщенні. Зберігають окремо від іншої сировини, дотримуючись правил зберігання отруйних рослин. Строк придатності — 3 роки.
Аптеки сировину не відпускають.

Хімічний склад

Надземна частина рослини містить сапоніни (3,1%), до 1,1% алкалоїдів (тальмін, тальмідин, тальметин, 0-метилтальметин, талактамін, дегідроталікмін, талікмінін, р-алокриптопін, р-хлорметилат 1-канадину, берберин), ціаногенні сполуки, дубильні речовини, флавоноїди (1,64%), вищі аліфатичні вуглеводні та аскорбінову кислоту.

Фармакологічні властивості і використання

Трава рутвиці малої входить до складу суміші Здренко, яку застосовують в онкологічній практиці як симптоматичний засіб.

У народній медицині рослина відома своїми болетамуючими, сечогінними, відхаркувальними, седативними, гіпотензивними, кровоспинними, протизапальними й антисептичними властивостями.

Настій трави дають всередину від кашлю (при туберкульозі легень та інших захворюваннях органів дихання), простудних захворюваннях (як жарознижуючий засіб), захворюваннях травного каналу (пронос, запор), хворобах печінки та жовчних шляхів, набряках різного походження, затримці сечовиділення і нирковокам'яній хворобі, різних кровотечах, ревматизмі та болісних менструаціях, епілепсії, розладу нервової системи, безсонні, гіпертонічній хворобі й стенокардії.

Як зовнішній засіб рутвицю застосовують для лікування запрілості між пальцями стоп, гнійних ран та інших захворювань шкіри.

В гомеопатії рослину застосовують при болісних менструаціях і як засіб, що покращує зір.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО — настій трави (1 чайна ложка сировини на 200 мл окропу) п'ють по півсклянки 2-3 рази на день.

ЗОВНІШНЬО — обмивання настоєм (1 столова ложка сировини на 200 мл окропу);

- товчене листя прикладають до ураженої ділянки шкіри.


Розмістити оголошення / рослини «Рутвиця мала»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!

Які хвороби лікує Рутвиця мала

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг