Довідник лікарських рослин

Майоран садовий

оголошення з продажу чи купівлі Майоран садовий Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓


майоран садовый

Majorana hortensis —
багаторічна (в культурі - однорічна) трав'яниста, густо вкрита сріблясто-сірими волосками рослина родини губоцвітих. Стебло прямостояче, галузисте, 20-50 см заввишки, біля основи дерев'яніє. Листки черешкові, дрібні, супротивні, еліптичні або лопатоподібні, з цілими краями, з численними залозками. Квітки дрібні, неправильні, двостатеві, зібрані в довгасті колосоподібні пучки, розміщені по 3-5 на кінцях головного стебла або його гілок; віночок невиразно двогубий, білий, блідо-ліловий або рожевий. Плід складається з 4 однонасінних горішкоподібних часток. Цвіте у липні — вересні.

Поширення

Майоран садовий походить з Південно-Західної Азії та Північної Африки. На території України вирощують як ефіроолійну, лікарську та городню рослину.

Заготівля і зберігання

Для лікарських потреб використовують траву майорану (Herba Majoranae). Заготовляють сировину під час цвітіння рослини, зрізуючи облистнену частину стебел. Зібрану траву зв'язують у пучки й розвішують для сушіння в провітрюваному приміщенні або у затінку на відкритому повітрі. Штучне сушіння проводять при температурі 35-40°С. Після сушіння листя та суцвіття відокремлюють від стеблових частин і зберігають у добре закритих банках або бляшанках. Сухої сировини виходить 10%.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад

Трава майорану містить ефірну олію (15-0,70%), дубильні речовини (0,9%), рутин (127 мг %), каротин (до 5,5 мг %), аскорбінову кислоту (до 44 мг %), пектин, пентозани, слиз та гіркоти. Головними складовими частинами ефірної олії є терпінен, пінен, сабінен, терпінеол, терпіненол та борнеол.

Фармакологічні властивості і використання

Майоран садовий заспокійливо діє на центральну нервову систему, стимулює діяльність шлунку та кишечнику, зменшує спазми при колітах, виявляє жовчогінну та діуретичну дії.

Всередину настій трави майорану приймають при різних неврозах, мігрені, нервовому безсонні, ахілії, блюванні, болях у шлунку, кишковій кольці та метеоризмі, для збудження апетиту та як засіб, що регулює менструації.

Зовнішньо у вигляді ванн майоран вживають при сверблячці та кропив'янці. В останньому випадку заразом проводять і пероральне лікування.

У болгарській народній медицині майоран садовий використовують нарівні з материнкою звичайною.

Майоран вживають і як приправу в кулінарії та консервному виробництві, для виготовлення лікерів і наливок та як сировину для добування запашної ефірної олії (Oleum Majoranae).

Препарати майорану протипоказані при вагітності.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО — настій трави (1 столова ложка сировини на 400 мл окропу, настоюють 1 годину, проціджують) приймають по півсклянки 4 рази на день до їди;

- 2 чайні ложки суміші (порівну) трави майорану садового, листя шавлії лікарської, м'яти перцевої та квіток лаванди колоскової настоюють 20 хвилин на склянці окропу й випивають за один раз увечері після їди при симптомах гастро-кардіального комплексу.

ЗОВНІШНЬО — настій трави (100-200 г сировини на 2—3 л окропу) застосовують для лікувальних ванн.


Розмістити оголошення / рослини «Майоран садовий»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!