Лутига розлога
Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓
лебеда раскидистая
Atriplex patula —
однорічна однодомна трав'яниста з борошнистою поволокою, рідше — гола, рослина родини лободових. Стебло прямостояче, з супротивними висхідними гілками, 30-90 см заввишки. Листки видовжені ромбічні, з списовидною основою і вушками, спрямованими вперед, або ланцетні з клиновидною основою; нижні — супротивні, пониклі, верхні — чергові. Квітки одностатеві, рідше — з домішкою двостатевих, дрібні, малопомітні, в густих колосовидних суцвіттях; тичинкові — з трип'яти роздільною оцвітиною, маточкові — без оцвітини. Плід — горішок. Цвіте у липні — вересні.
Поширення
Лутига розлога трапляється на засмічених місцях, рідше — як бур'ян на городах по всій території України.Сировина
Для виготовлення ліків використовують траву, зібрану в період цвітіння рослини.Рослина неофіційна.
Хімічний склад
Надземна частина рослини містить сапоніни, бетаїн (1,22%), аскорбінову кислоту, каротин; насіння — фосфоліпіди (0,4 % ).Фармакологічні властивості і використання
В народній медицині рослину використовують як загально зміцнюючий, протизапальний, відхаркувальний і сечогінний засіб.Настій трави приймають всередину при сухому кашлі, жовтяниці, геморої та подагрі.
В акушерсько-гінекологічній практиці настій трави вживають при білях, мізерних місячних і пологах для прискорення відходження дитячого місця.
Салат із свіжого молодого листя рекомендують вживати при істерії, захворюваннях легень, припиненні менструацій та як вітамінний засіб.
Свіже подрібнене листя прикладають до ран.
Насіння лутиги використовували як блювотний і проносний засіб.
Молоді, зібрані до цвітіння рослини, пагінці використовують для здобрення супів, приготування салатів.
Про запас пагони квасять.
Лікарські форми і застосування
ВНУТРІШНЬО — настій трави (20 г сировини на 200 мл окропу) приймають по 1 столовій ложці 3 рази на день як відхаркувальний та загально зміцнюючий засіб;
- салат: листя лутиги і щавлю кислого занурюють на 1-2 хвилини в окріп, подрібнюють, кладуть на кусочки охолодженої вареної картоплі, солять, заправляють олією, хроном, оцтом і прикрашають кусочками вареного яйця (на 150 г молодого листя лутиги розлогої беруть 75 г картоплі, 30 г щавлю, 30 г тертого хрону, 10 г олії, 1 яйце, сіль та оцет).