Кукурудза звичайна
Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓
маїс;кукуруза обыкновенная
Zea mays —
однорічна однодомна трав'яниста рослина родини злакових. Стебло пряме, з добре виявленими вузлами і заповненими рихлою паренхімною тканиною меживузлями, заввишки від 50 см до 7 м. Листки чергові, широколанцетні, з хвилястим краєм. Квітки одностатеві, зібрані в окремі суцвіття, що значно різняться за своїм зовнішнім виглядом: тичинкові — в розлогій волоті на верхівці стебла, маточкові — в пазушних товстих качанах (початках), обгорнутих листовидними піхвами, з яких висуваються численні довгі нитковидні стовпчики. Плід — зернівка. Цвіте у липні — вересні.
Поширення
Кукурудза звичайна походить з Центральної та Південної Америки. По всій території України Кукурудзу вирощують як одну з найважливіших зернових і силосних культур.Заготівля і зберігання
Для виготовлення ліків використовують стовпчики з приймочками, які звичайно називають кукурудзяними приймочками (Stigmata Maydis). Заготівлю приймочок проводять в період молочно-воскової стиглості початків. Сушать на відкритих майданчиках або в приміщенні, яке добре провітрюється, розклавши тонким (1-2 см завтовшки) шаром на тканині чи папері. Штучне сушіння проводять при температурі 40°С. Сухої сировини виходить 22-25%. Строк придатності — 3 роки. Зберігають у сухому приміщенні (сировина дуже гігроскопічна!).Аптеки відпускають сировину.
Хімічний склад
Кукурудзяні приймочки містять сапоніни (до 3,18%), дубильні речовини, гіркі глікозиди (до 1,5%), флавоноїди, алкалоїди (до 0,5%), ефірну (до 0,12%) і жирну (до 2,5%) олію, стерини (стигмастерол, ситостерол), вітамін К, (1600 біологічних одиниць на 1 г), аскорбінову та пантотенову кислоти, спирт інозит, мікроелементи та інші речовини.Фармакологічні властивості і використання
Препарати з приймочок кукурудзи мають жовчогінні, діуретичні, кровоспинні й гіпоглікемічні властивості. Вони збільшують секрецію й поліпшують відтік жовчі, змінюють її фізико-хімічні властивості (знижуються в'язкість, питома вага, кількість білірубіну).Кровоспинна дія кукурудзи грунтується на її здатності прискорювати процес зсідання крові за рахунок впливу на синтез протромбіну в печінці і збільшення кількості тромбоцитів.
Як жовчогінний засіб препарати з приймочок кукурудзи показані при жовчнокам'яній хворобі, гепатитах, холециститах і холангітах, як кровоспинний засіб — при геморагічних діатезах і маткових кровотечах різного походження.
Крім того, препарати з приймочок кукурудзи дають добрі результати при лікуванні циститів, нирковокам'яної хвороби, набряків, пов'язаних з порушенням серцевої діяльності, та ожиріння.
Кукурудзяні приймочки входять до складу жовчогінних чаїв і сечогінних чаїв.
Кукурудзяну олію використовують для профілактики й лікування атеросклерозу та при гіпертонії.
При появі нудоти та діареї вживання кукурудзяної олії тимчасово (на 7-10 днів) припиняють, а потім відновлюють, але дозу зменшують удвоє.
Відварена в початках і здобрена вершковим маслом кукурудза корисна при запорах, хворобах печінки, подагрі, нефриті та захворюваннях серцевосудинної системи.
Кукурудзяне борошно використовують для видалення комедонів (Comedones faciei) (вугрі). Для цього 2 столові ложки борошна змішують з попередньо збитим білком (досить одного курячого яйця) і одержану суміш наносять на обличчя; після висихання знімають з обличчя сухим бавовняним рушником, обличчя миють холодною водою і витирають.
Лікарські форми і застосування
ВНУТРІШНЬО — відвар кукурудзяних приймочок (10 г, або 3 столові ложки сировини на 200 мл окропу) приймають по чверті склянки через кожні 3-4 години до їди;
- екстракт кукурудзяних приймочок рідкий (Extractum Stigmatis maydis (luidum) готують на 70% -ному спирті у співвідношенні 1:1 і п'ють по 30-40 крапель 2-3 рази на день перед їдою;
- кукурудзяну олію приймають по 1 столовій ложці тричі на день протягом 3 тижнів, після чого роблять перерву на 3-4 тижні (за рік проводять 3—4 курси лікування).