Їжачник безлистий
Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓
анабазис безлистий;
анабазис безлистный
Anabasis aphylla —
сукуленти ий напівкущ родини лободових, 20—70 см заввишки. Пагони голі, соковиті, ламкі, в нижній частині дерев'яніючі. Листки супротивні, недорозвинені, утворені двома зрослими лусками. Квітки двостатеві, маленькі, зібрані у волотевидні суцвіття. Плід соковитий, ягодоподібний. Цвіте у червні —липні.
Поширення
Їжачник безлистий росте в Середній Азії, на південному сході Європейської частини країн СРСР (* держава припинила своє існування в 1991 р.) і Закавказзі. На півдні Казахстану — в культурі.Сировина
Використовують однорічні зелені пагони (Herba Anabasidis), зібрані в липні — вересні. Строк придатності сухої сировини — 2 роки.Хімічний склад
Трава Їжачника безлистого містить до 12% алкалоїдів, у тому числі анабазин, лупінін, афілін, афілідин, оксіафілін, оксоафілідин та інші.Фармакологічні властивості і використання
Алкалоїди Їжачника безлистого використовують як вихідні продукти для синтезу речовин з лікувальними властивостями.Анабазин — основний алкалоїд рослини діє на організм подібно до нікотину, тобто, належить до курареподібних отрут. У малих дозах він збуджує центральну нервову систему, а в великих пригнічує й паралізує.
На основі анабазину одержують анабазин-гідрохлорид, нікотинову кислоту (вітамін РР), кордіамін, а також інсектицид анабазин-сульфат.
Алкалоїд афілін виявляє анестезуючу дію.
На основі лупініну одержували анестезуючий засіб лупікаїн хлористоводневий. За даними, які потребують перевірки, відвар коренів Їжачника безлистого використовують у казахській народній медицині при туберкульозі легень.
Лікарські форми і застосування
Анабазин-гідрохлорид (Tabutettae Anabasini hydrochloridi) у вигляді таблеток по 0,003 г рекомендується курцям як засіб, що полегшує відвикання від тютюну.
Лікування анабазин-гідрохлоридом ПРОТИПОКАЗАНЕ при атеросклерозі, кровотечах, підвищеному артеріальному тиску.
Їжачник безлистий дуже отруйна рослина. При проведенні заготівельних та інших робіт необхідно дотримуватися особливої обережності.