Горлянка Лаксмана
Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓
косарське зілля;живучка Лаксмана
Ajuga laxmanii —
багаторічна трав'яниста рослина родини губоцвітих. Має потовщене гіллясте кореневище. Стебла численні, прямостоячі або висхідні, чотиригранні, волохато-волосисті, 20—50 см заввишки. Листки супротивні, видовжені або овальні еліптичні, 35—55 мм завдовжки і 10—15 (30) мм завширшки, сидячі, цілокраї, лише на верхівці зрідка зарубчасті, сіруваті, покриті притиснутими волосками. Квітки неправильні, одиничні або по дві в пазухах листків; віночок жовтувато-брудно-оливковий з темними смужками. Плід — з чотирьох горішків. Цвіте протягом травня — червня.
Поширення
Трапляється в лісостепових і північній частині степових районів на степових схилах, по степових чагарниках, крейдяних і вапнякових відслоненнях.Сировина
Для виготовлення ліків використовують траву, зібрану під час цвітіння рослини. Сушать у затінку на відкритому повітрі або в приміщенні, яке добре провітрюється. Строк придатності — 3 роки.Аптеки сировину не відпускають.
Хімічний склад
вивчено недостатньо. Відомо, що в рослині містяться білки, вуглеводні, ефірна олія та сапоніни.Використання
Трава Горлянки Лаксмана є лікарською сировиною, яка входить до складу суміші для приготування мікстури за прописом М. Н. Здренко, що застосовують при папіломатозі сечового міхура та анацидних гастритах.В народні медицині Горлянку Лаксмана застосовують для лікування раку, виразок та проти малярії.
Відвар листя вікористовують для ванн при малій вазі та для зміцнення волосся.