Довідник лікарських рослин

Буркун зубчастий

оголошення з продажу чи купівлі Буркун зубчастий Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓


донник зубчатый

Мelilotus dentatus -
Дворічна трав'яниста рослина родини бобових. Стебло прямостояче, розгалужене, 30–90 см заввишки. Листки трійчасті. Листочки дрібнозубчасті; у нижніх листків – видовжені еліптичні, у верхніх – довгасто-лінійні. Бокових жилок на листочках 18–40 пар. Прилистки серединних стеблових листків надрізані зубчасті. Квітки двостатеві, зигоморфні, дрібні, ясно-жовті, у багатоквіткових пазушних китицях. Плід – біб. Цвіте у липні – серпні.

Поширення

Трапляється в лісостепових і степових районах України на солончаках, солонцюватих грунтах.

Заготівля і зберігання

Використовують траву, зібрану під час цвітіння рослини. Зрізають верхівки довжиною 30 см і бокові пагони. Сушать на сонці або під наметом. Суху траву обмолочують і просівають через дротяне сито, щоб відділити товсті стебла. Сухої сировини виходить 25–28%. Строк придатності – 2 роки.
Аптеки сировину не відпускають.

Хімічний склад

Трава Буркуну зубчастого містить кумарин (0,4–0,9%), мелілотин, кумарову і мелілотову кислоти, глікозид мелілотозид, похідні пурину, жироподібні речовини (4,3%), білок (17,6%), ефірну олію (0,01%).

Фармакологічні властивості і використання

Препарати Буркуну зубчастого мають відхаркувальні, пом'якшувальні, седативні, болетамуючі, вітрогінні та анти коагулюючі властивості. Вони посилюють кровообіг, сприяють зменшенню набряків і усуненню запальних процесів.

Буркун зубчастий використовують для виготовлення зеленого витяжного пластиру, при стенокардії й тромбозі коронарних судин, як проти судомний засіб, входить до складу сумішей лікарських рослин, що застосовуються при бронхіті, туберкульозі легень, болях у шлунку, набряках та ревматизмі.

В народній медицині Буркун зубчастий використовують при кашлі, мігрені, безсонні, гіпертонії, клімактеричних розладах, хворобах яєчників, як засіб, що стимулює виділення молока у матерів-годувальниць.

У болгарській народній медицині Буркун зубчастий п'ють при герпесі, фурункулах та тріщинах заднього проходу.

У вітчизняній і зарубіжній народній медицині препарати Буркуну зубчастого широко використовують і як зовнішній засіб: припарки або компреси – для розм'якшення та розсмоктування затверділостей, абсцесів, недозрілих фурункулів, набряків, при герпесі й тріщинах заднього проходу; мазь – для розтирань після простуди і при порізах.

З профілактичною метою використовують Буркун зубчастий і як харчову рослину: молоде свіже листячко – для приготування супів, окрошок, салатів; суміш сухого листя й суцвіть – як заправку в супи, салати і компоти.

Лікарські форми і застосування


Внутрішньо – настій трави (2 столові ложки трави на 200 мл окропу) по половині-третині склянки 2–3 рази на день; настій трави (1 столова ложка на 300 мл окропу, настоюють 2 години) п'ють теплим по півсклянки тричі на день при фурункулах, герпесі, тріщинах заднього проходу; суміш квіток Буркуна зубчастого і підбілу звичайного, трави золототисячнику малого у співвідношенні 1:1:1 готують як напар (1 столова ложка суміші на 1 склянку окропу, настоюють 10 хв.) і п'ють по третині склянки 6 раз на день протягом 3–4 тижнів при захворюваннях яєчників, з умовою повного утримання від статевих зносин на період лікування.

Зовнішньо – настій квіток на олії (1:10) для прискорення «визрівання» (нариву) фурункулів;
компреси або примочки з обпареного окропом листячка й квіток або з настою (2 столові ложки трави на 500 мл окропу, настоюють 20 хв.) при фурункулах і тріщинах заднього проходу та як розсмоктувальний засіб при запаленні грудних залоз, опухах суглобів, спричинених ревматизмом, при наривах, що не дозрівають; 2 столові ложки суміші трави Буркуна зубчастого, листя мальви лісової й алтеї лікарської, квіток ромашки лікарської та насіння льону звичайного (у співвідношенні 1:1:1:1:1) проварюють у 50 мл води і застосовують для примочок і припарок при герпесі.

Вітамінні салати: відварену картоплю нарізують кусочками, посипають подрібненою цибулею і буркуном, заправляють олією або сметаною (на 200 г картоплі беруть 25 г молодого листячка Буркуна зубчастого, 25 г зеленої цибулі, 20 г олії або сметани); тонко порізані свіжі огірки посипають подрібненою цибулею і буркуном, прикрашають кусочками яйця і заправляють сметаною або майонезом (на 50 г огірків беруть 25 г молодого листячка Буркуна зубчастого, 25 г зеленої цибулі, чверть яйця, 20 г сметани або майонезу).


Розмістити оголошення / рослини «Буркун зубчастий»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!