Талабан польовий
ярутка полевая
Thlaspi arvense —
однорічна трав'яниста рослина родини хрестоцвітих з запахом часнику. Стебло прямостояче, голе, угорі розгалужене, 20-50 см заввишки. Листки чергові: стеблові — сидячі, видовжено-ланцетні, зубчасті, біля основи стрілоподібні, нижні — в прикореневій розетці, довгасто-овальні або обернено яйцеподібні, велико зубчасті, звужені біля основи в черешок, рано відмирають. Квітки двостатеві, правильні, дрібні, білі чотирипелюсткові, зібрані в китицю. Плід — стручечок. Цвіте у квітні — липні.
Поширення
Талабан польовий росте по всій території України як бур'ян у посівах, біля шляхів і жител.Заготівля і зберігання
Використовують траву і плоди. Заготовляють траву під час цвітіння. Сушать під наметом або на горищі. Зберігають у щільно закритій тарі.Рослина неофіційна.
Хімічний склад
Листки містять аскорбінову кислоту (85,6-477 мг %), насіння — глікозит синигрин, жирну олію (30-34%), лецитин, синигрозид, мирозин, аскорбінову кислоту.Фармакологічні властивості і використання
Препарати з трави талабану польового мають кровоспинну, сечогінну, потогінну, відхаркувальну, в'яжучу, антимікробну, протизапальну, загоюючу рани властивості. Насіння проявляє тонізуючу, стимулюючу та зміцнюючу дії.Використовується талабан польовий лише в народній медицині: настій трави — при венеричних захворюваннях, зокрема сифілісі, запаленнях яєчників і ракові матки, для виведення токсичних речовин з організму з потом, лікування стенокардії, жовтяниці, віспи і скарлатини, як засіб, що знижує кислотність шлункового соку, збуджує і стимулює статеву функцію у чоловіків, прискорює і активізує менструальний цикл у жінок.
Зовнішньо настій трави або свіже подрібнене листя талабану використовують для лікування ран і виразок.
Молоді розеткові листки талабану польового як у чистому вигляді, так і в суміші з іншими рослинами використовують для приготування вітамінних протицинготних салатів, м'ясних юшок, борщів, окрошки, соусів тощо.
Сік трави талабану польового використовували від волосатика та як засіб, що прискорює загоювання ран і видаляє бородавки.
Насіння талабану польового народна медицина рекомендує при гіпертонії, атеросклерозі, міокардиті, запорі, цукровому діабеті, для стимуляції статевої функції у чоловіків.
В китайській медицині, крім цього, насіння використовують при запаленні очей.
Лікарські форми і застосування
ВНУТРІШНЬО - настій (1—1,5 столової ложки трави на 200 мл окропу, настоюють 4 години в закритій посудині, проціджують) приймають по 1 чайній ложці 4-5 разів на день;
- порошок з листків і плодів з насінням приймають усередину по 0,3 г 4 рази на день;
- вітамінний салат: 200 г листків талабану польового, 200 г картоплі, 30 г майонезу або салатної заправки, сіль за смаком. Варену картоплю нарізати кусочками, зверху покласти подрібнені листки талабану польового, посолити і залити сметаною або майонезом.
Відвар трави діє абортивно!