Резеда жовта
резеда желтая
Reseda lutea —
одно або дворічна трав'яниста рослина родини резедових. Стебло прямостояче або висхідне, жорстке, розгалужене, густо облистнене, 30-60 см заввишки. Листки чергові, з шорсткими краями; прикореневі листки нерідко цілісні, стеблові — три-п'яти перисто роздільні, з цілісними або дво-три роздільними частками, верхівкові — лінійні. Квітки двостатеві, неправильні, жовтаво-зелені, на квітконіжках, зібрані в густі колосоподібні китиці; пелюстки (їх 6) не зрослі, з розширеною нижньою частиною і глибоко розсіченою верхньою, неоднакові, верхні більші за інші. Плід — довгаста тригранна спрямована догори коробочка з трьома зубчиками на верхівці. Цвіте у травні — жовтні.
Поширення
Резеда жовта росте в лісостепових і степових районах, рідше — на півночі та північному заході України на полях, біля доріг, на схилах, вапняково кам’янистих місцях та відслоненнях вапняку і крейди.Сировина
Для виготовлення ліків використовують сушену траву і свіже коріння резеди. Заготівлю сировини проводять під час цвітіння рослини.Рослина неофіційна.
Хімічний склад
Коріння резеди містить ізотіоціонати й алкалоїди, трава — алкалоїди, ефірну олію, фенолкарбонові кислоти (ванілінову, п-кумарову, п-гідроксибензойну), флавоноїди, аскорбінову кислоту, токофероли і каротин.Фармакологічні властивості і використання
Настій трави резеди застосовують як сечогінний та потогінний засіб.Настій свіжого коріння п'ють при хворобах серця.
Лікарські форми і застосування
ВНУТРІШНЬО — настій коріння (1 чайну ложку сировини настоюють 1-2 години на двох склянках окропу, проціджують) п'ють по 1 столовій ложці 2 рази на день, підсолоджуючи медом.