Довідник лікарських рослин

Огірок-пирскач пружний

Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓

скажений огірок;
бешеный огурец

Ecballium elaterium —
однорічна трав'яниста рослина родини гарбузових. Стебло сланке, 25-70 см завдовжки, жорстковолосе, без вусиків. Листки чергові, серцевидні, невиразно лопатеві, зарубчасті зубчасті, 8-20 см завдовжки, зісподу сірі повстисті, зморшкуваті. Квітки одностатеві (рослини однодомні), правильні, блідо-жовті; тичинкові — з п’яти роздільною чашечкою і п’яти роздільним віночком, до 2 см завдовжки, зібрані в бічні мало квіткові китиці; маточкові — з трубчастою, п’яти роздільною чашечкою і п’яти роздільним віночком, 1,5-2 см завдовжки, одиничні, на довгих квітконіжках у пазухах листків. Плід ягодоподібний, довгастий, 5-10 см завдовжки, зеленуватий, шорстко щетинистий; по достиганні плід під великим тиском рідини, що в ньому міститься, відокремлюється від ніжки, а через утворений отвір з силою випорскується насіння на віддаль 1-2 м від рослини. Цвіте у липні — вересні. Плоди достигають у вересні — жовтні.

Поширення

Огірок-пирскач пружний росте на засмічених місцях у приморській смузі.

Заготівля і зберігання

З лікувальною метою використовують недозрілі плоди рослин (Fructus Ecballii elaterii). Вживають їх свіжими (у вигляді соку) або сушать на сонці чи в теплому приміщенні. Штучне сушіння проводять при температурі до 45°С. Сухих плодів виходить 8-9%. Зберігають їх окремо від іншої сировини (вони отруйні).
Рослина неофіційна.

Хімічний склад

Плоди рослини містять а- і р-елатерин, елатерицин А і В, елатеразу, органічні кислоти, білкові речовини, сліди алкалоїдів.

Фармакологічні властивості і використання

В невеликих, суворо визначених дозах огірок-пирскач пружний призначають як сильний проносний засіб при набряках різного походження, зокрема при водянці.

Поряд з цим застосування цієї рослини показане і дає добрий терапевтичний ефект при жовтяниці й вірусному гепатиті.

У процесі експериментальних досліджень встановлено антибластичну властивість рослини.

Протипухлинну активність виявили елатерицин А і В, а- і р-елатерени, кислота С24Н44О5.

Настойку плодів вживають для натирання при ревматизмі, ішіасі та невралгії.

В гомеопатії огірок-пирскач застосовують при проносі й дитячій хореї.

Лікарські форми і застосування


ЗОВНІШНЬО — настойку плодів (готують на міцній горілці у співвідношенні 1:20) використовують для натирання.

Огірок-пирскач пружний — дуже отруйна рослина. Прийняті всередину 0,6 г свіжого соку плодів може спричинити смертельне отруєння. Вживати огірок-пирскач усередину дозволяється тільки за призначенням і під контролем лікаря. Потребує обережності й зовнішнє застосування рослини (можливе подразнення шкіри, виникнення пухирців і навіть виразок).


Розмістити оголошення продажу / купівлі рослини «Огірок-пирскач пружний»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!

Які хвороби лікує Огірок-пирскач пружний

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг