Очанка прямостояча
очанка прямостоячая
Euphrasia stricta, синонім — Е. condensata —
однорічна трав'яниста напівпаразитна рослина родини Вовчкові. Стебло розгалужене, рідше — просте, червонаво-буре, опушене, 5-50 см заввишки. Листки прості, супротивні, голі, яйцевидні, по краю — з 3-5 довгими загостреними зубцями з кожного боку. Квітки двостатеві, неправильні, пазушні, у верхівкових колосоподібних облистнених суцвіттях; віночок блідо-фіолетовий, з жовтими цятками і темно-фіолетовими жилками на нижній губі. Плід — коробочка. Цвіте у червні — вересні.
Поширення
Очанка прямостояча росте в лісах, по чагарниках, на луках майже по всій території України (немає в Криму).В Україні росте 15 видів очанки. Очанка татарська росте на степових ділянках, схилах, відслоненнях різних порід у лісостеповій, степовій зонах і в Криму. Всі види очанки паразитують на коренях трав, особливо на коренях злаків.
Сировина
Використовують траву, зібрану під час цвітіння рослини. Сухої сировини виходить 20%.Рослина неофіційна.
Хімічний склад
Трава містить глікозит аукубін, смоли, гіркі й дубильні речовини, ефірну олію, барвники тощо.Фармакологічні властивості і використання
Галенові препарати рослини мають протизапальні, в'яжучі й гіпотензивні властивості.Латинська назва роду утворена від латинського слова, що означає радість. Українська і російська назви пов'язані з використанням рослини у народній медицині для лікування хвороб очей.
В народній медицині настій трави п'ють при простуді, гарячці, а також, як зовнішній засіб при захворюваннях очей, діатезі, дитячих екземах та для покращення росту волосся.
Лікарські форми і застосування
ВНУТРІШНЬО — настій (1 столова ложка трави на 400 мл окропу, настоюють до охолодження) приймають по півсклянки 4 рази на день.
ЗОВНІШНЬО — настій (готують, як у попередньому прописі) застосовують для промивань, примочок, миття голови тощо.