Довідник лікарських рослин

Настурція лікарська

Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓

жеруха лекарственная

Nasturtium officinale —
багаторічна трав'яниста рослина родини капустяних (хрестоцвітих) заввишки 10-60 см. Стебла висхідні, порожнисті, гранчасто-борозенчасті, розгалужені. Листки чергові, перисто роздільні, з двома-трьома (у нижніх) або двома-п'ятьма (у верхніх) парами бокових сегментів; бокові сегменти еліптичні, сидячі, а верхівковий — яйцеподібний, овальний або округлий, при основі серцеподібний, з окремим черешком. Квітки двостатеві, правильні, 4-пелюсткові, білі, в короткій китиці на верхівці стебла. Плід — стручок. Цвіте з травня по серпень.

Поширення

Настурція лікарська росте в Карпатах, на Розточчі-Опіллі, Заході Лісостепу та південному заході Степу, в Гірському та в Південному Криму. Росте Настурція лікарська у стоячій воді на болотах, біля струмків і озер.

Сировина

Для лікарських потреб заготовляють траву настурції (Herba Nasturtii aquaticae). Збирають квітучі рослини й використовують у свіжому вигляді, оскільки висушена трава втрачає значну частину своїх цілющих властивостей.
Рослина неофіційна.


Хімічний склад

Свіжа трава настурції містить ефірну олію, глюкозид глюконастурцин, калієву сіль глюконастурцієвої кислоти, роданову сполуку, таніни, цукри, каротин, аскорбінову кислоту (до 210 мг %), провітамін А, вітаміни В1, В2 і Е, з хімічних елементів — йод (5 мг %), калій, залізо та миш'як.

Фармакологічні властивості і використання

Настурція лікарська має протизапальні, діуретичні, легкі проносні та проти алергічні властивості. Дослідами доведено, що рослина має і глистогінні властивості. Завдяки наявності гірчичної ефірної олії, значної кількості вітамінів і хімічних елементів, особливо йоду, калію та миш'яку, вживання настурції показано при шкірних захворюваннях (хронічні висипи, сверблячі екземи тощо), при захворюваннях щитовидної залози, які супроводяться гіпофункцією, при лікуванні бронхітів з сильним виділенням гнійного харкотиння, при гастритах, гострих і хронічних нефритах, жовчнокам'яній та нирковокам'яній хворобах, жовтяниці, скорбуті й анемії.

Найдоцільніша форма застосування настурції — салат з молодого листя або свіжий сік з її трави.

Як кровоочисний засіб при хворобах шкіри дозволяється вживати і настій із свіжої трави.

Свіжий сік трави настурції використовують для виготовлення мазі, якою користуються при опіках.

Лікарські форми і застосування

ВНУТРІШНЬО — свіже листя у формі салату приймають по 1-2 пригорщі в день протягом 3-4 тижнів;

- свіжий сік з цілої рослини приймають по 1 чайній ложці тричі на день;

- настій із свіжої рослини (20-40 г на 1 л окропу) приймають по 1 склянці тричі на день.

ЗОВНІШНЬО — мазь (1-2 столові ложки свіжого соку на 50 г вершкового масла, старанно розтерти) застосовувати для лікування опіків.


Розмістити оголошення продажу / купівлі рослини «Настурція лікарська»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!

Які хвороби лікує Настурція лікарська

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг