Купина кільчаста
купёна мутовчатая
Polygonatum verticillatum -
Багаторічна трав'яниста рослина родини лілійних. Має потовщене м'ясисте кореневище. Стебло пряме, гранчасте, голе, облистнене, 30-60 см заввишки. Листки видовжено-ланцетні або лінійно-ланцетні, вздовж жилок і по краю короткошорсткі, розміщені кільцями. Квітки двостатеві, правильні, дрібні, білуваті, по 2-5 у пазухах листків. Плід — фіолетово-червона ягода. Цвіте у травні — червні.
Поширення
Купина кільчаста росте в тінистих лісах у Карпатах, на Прикарпатті та крайньому заході Лісостепу.Сировина
Використовують свіжі, рідше сухі кореневища Купини кільчастої, які заготовляють улітку або восени.Рослина неофіційна.
Хімічний склад
Кореневища Купини кільчастої містять алкалоїди, сапоніни, слизисті речовини, крохмаль, цукри тощо.Фармакологічні властивості і використання
Відвар кореневищ Купини кільчастої вживають усередину при кашлі, гострому бронхіті, запаленні легень, водянці, цукровому діабеті, статевому безсиллі та як глистогінний засіб.Ефективність дії Купини кільчастої при діабеті болгарські вчені ставлять під сумнів.
У тібетській медицині кореневища Купини кільчастої використовують при шлунково-кишкових захворюваннях (очевидно, у зв'язку з наявністю в них значної кількості слизистих речовин).
Зовнішньо відвар кореневищ використовують як знеболюючий засіб при люмбаго, радикуліті, ревматизмі, подагрі, геморої та як засіб, що сприяє розсмоктуванню синців.
Як болетамуючий засіб використовують і настойку кореневищ Купини кільчастої.
Відваром кореневищ Купини кільчастої умивають обличчя для зменшення загару, а свіжим соком виводять на обличчі плями і ластовиння (сильне натирання може спричинити виразки!).
Лікарські форми і застосування
Внутрішньо — відвар кореневищ (15 г сировини на 400 мл окропу або молока) п'ють по 1 чайній ложці за день рівними невеликими порціями;
- відвар кореневищ Купини кільчастої (20 г сировини на 200 мл окропу) приймають по 1 столовій ложці тричі на день.
Зовнішньо — відвар кореневищ Купини кільчастої (40-50 г сировини на 500 мл окропу) застосовують для примочок та вмивань;
- настойку Купини кільчастої (1 частина кореневищ на 2 частини спирту) застосовують для розтирань.