Довідник лікарських рослин

Горобина звичайна

Подивитись оголошення купівлі/продажу ↓


рябина обыкновенная

Sorbus aucuparia —
дерево родини розових, заввишки З—15 /20/ м. Листки чергові, непарноперисті, з 7—15 довгастих або видовженоланцетних, пилчастих, зверху — матово-зелених, зісподу — сизих листочків. Квітки двостатеві, правильні, 5-пелюсткові, білі, в густому багатоквітковому щитковидному суцвітті. Плід — яблукоподібний, кулястий, яскраво-червоний або оранжево-червоний. Цвіте у травні, плоди достигають у вересні.

Поширення

Росте в лісовій та лісостеповій зонах республіки в лісах, по чагарниках, на схилах балок, вапняках, високих піскових і кам'янистих берегах річок. Широко вирощують як декоративну рослину.

Заготівля і зберігання

З лікувальною метою використовують зрілі плоди (Fructus Sorbi aucupariae). В народній медицині використовують і квітки та, зрідка, листя Горобини звичайної. Плоди збирають до настання приморозків. Тривале зберігання плодів у свіжому вигляді можливе при температурі близько 0°С і вологості повітря 80—85%. Для такого зберігання плоди збирають разом з плодоніжками. Перед сушінням плоди звільняють від плодоніжок, а потім сушать у духовках або сушарках при температурі 60°С, попередньо пров'яливши їх кілька годин при температурі 40°С. У домашніх умовах плоди сушать у затінених теплих приміщеннях з доброю вентиляцією, розстилаючи їх тонким шаром і часто перемішуючи. Сухої сировини виходить 22—23%. Строк придатності — 2 роки.
Сухі плоди відпускаються аптеками.

Хімічний склад

Плоди горобини — полівітамінна сировина. Вони містять фенольні сполуки (катехіни — 370 мг%, антоціани — 300—1600 мг%, флавоноли — 20—246 мг%), каротин (3—15 мг%), фолієву кислоту (0,18—0,25 мг%), вітаміни - С (40—100 мг%), В2 (0,05—0,07 мг%), К (0,4 мг%) і Е (0,8—5,1 мг%), органічні кислоти (яблучна, винна, янтарна, щавлева, сорбінова, парасорбінова), цукри (5,9—8 %), спирт сорбіт, пектинові (0,3—0,5 %) й дубильні речовини, мінеральні солі тощо. В листках знайдено значну кількість вітаміну С (200—220 мг%), каротиноїди й фенольні сполуки, а в квітках — кверцетин3-глюкозид і кверцетин-3-софорозид.

Фармакологічні властивості і використання

Плоди горобини використовують насамперед як полівітамінний засіб при авітамінозі. Вони входять до складу вітамінного чаю. Крім того, плоди мають в'яжучу, послаблюючу, сечогінну, жовчогінну, кровоспинну та естрогенну дію.

Є також, дані про те, що препарати з горобини зменшують кількість холестерину в крові й жирів у печінці, що робить їх корисними при ожирінні (Obesitas).

Вважається, що сечогінні та послаблюючі властивості притаманні й препаратам з квіток рослини.

Настій, відвар або сік плодів Горобини звичайної вживають при розладах травлення, гепатиті, гепатохолециститі, утрудненому жовчовиділенні, при каменях у нирках і сечовому міхурі, при явищах старечої атонії товстої й тонкої кишок, при дизентерії, геморої, маткових кровотечах у клімактеричний період, при зупинці менструацій та як протизаплідний засіб.

Свіжі плоди горобини корисно вживати при атеросклерозі, гіпертонії та нирковокам'яній хворобі.

Лікарські форми і застосування


ВНУТРІШНЬО — свіжий сік по 50 мл 3—4 рази на день; відвар плодів (15 г сировини на 200 мл окропу) приймають по 1 столовій ложці 3—4 рази на день;

- настойку із свіжих плодів (200 г подрібненої сировини на 1 л горілки, настоюють 12 днів, проціджують) приймають по 1 чайній ложці 3 рази на день при порушеннях менструального циклу в клімактеричний період;

- сироп (1 кг соку зрілих плодів варять з 600 г цукру) приймають по 1 столовій ложці 3 рази на день при ожирінні;

- настій молодих гілок (2 столові ложки подрібненої сировини на 400 мл окропу, кип'ятять 5 хв, проціджують) приймають по півсклянки 4 рази на день при туберкульозі шкіри;

- чай з листя (30 г сировини заварюють у З склянках окропу) п'ють по 1 склянці 3 рази на день при нирковокам'яній і жовчнокам'яній хворобах, а також при інших хворобах печінки;

- настій квіток (2 столові ложки сировини на 400 мл окропу, настоюють до охолодження) приймають по півсклянки 3 рази на день.

Треба пам'ятати, що плоди Горобини звичайної ПРОТИПОКАЗАНІ при схильності до гіперкоагуляції крові.


Розмістити оголошення продажу / купівлі рослини «Горобина звичайна»

Ще ніхто не додав оголошень. Будьте першими!

Які хвороби лікує Горобина звичайна

*- за посиланнями знаходяться альтернативні лікарські рослини, які застосовують в лікуванні зазначених недуг