Чебрець двовидний
тимьян диморфный
Thymus dimorphus —
низенький, до 23 см заввишки, з приємним запахом пів кущик родини губоцвітих. Головне стебло недовге, закінчується суцвіттям; квітконосні гілочки круглясті або невиразно чотиригранні, підведені, рідше на пів полеглі, в суцвітті й під суцвіттям опушені довгими відлиглими волосками, нижче — коротенькими вниз відігнутими волосками; неплідні пагони полеглі або повзучі, відходять від головного стебла і стають коротшими, а ті, що безпосередньо від кореневищ, досягають 30 см завдовжки. Листки темно-зелені супротивні, трохи зігнуті вбік, особливо на неплідних пагонах, коротко черешкові, видовжені або лінійно-еліптичні, з видовжено-клиноподібною основою і тупою чи тупуватою верхівкою, по краю при основі з нечисленними війками, на поверхні голі, з виразно помітними великими та порівняно рідкими крапчастими залозками, зісподу з добре помітними боковими жилками; у пазухах листків розвинені короткі почленовані пагони з пучком листочків, більш помітні на неплідних пагонах. Квітки неправильні, різнорідні (двостатеві або жіночі на різних особинах), зібрані в видовжено-головчасте або переривчасте, з кількома (до 5-6) розсунутими несправжніми кільцями суцвіття, завдовжки до 10 см; віночок 5-7 мм завдовжки, рожево-бузковий, двогубий, з суцільною виїмчастою верхньою губою і глибоко трилопатевою нижньою. Плід складається з 4 однонасінних горішкоподібних часток. Цвіте з другої половини травня по липень.
Поширення
Чебрець двовидий росте в Степу й Лісостепу на кам'янистих степах, відслоненнях, приморських пісках.Заготівля і зберігання
Див. статтю Чебрець повзучий .Хімічний склад
Чебрець двовидий має близький до чебрецю повзучого хімічний склад, але відрізняється трохи іншим вмістом і співвідношенням компонентів, що його складають.Фармакологічні властивості та використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Чебрець повзучий .