Анемона лісова
ветреница лесная рос.
Anemone sylvestris —
багаторічна кореневищна трав'яниста рослина родини жовтецевих. Стебло прямостояче, у верхній частині майже біле повстисте, 15—30 см заввишки. Листки довгі черешкові, прикореневі, 5 роздільні, густо опушені. Квітки великі (30—70 мм у діаметрі), одиничні, здебільшого з 5 пелюсток, білі. Плід — сім'янка. Цвіте у травні — червні.
Поширення
Росте в широколистяних і мішаних лісах, на лісових луках, узліссях, по чагарниках, на схилах у лісостепових і північних степових районах України.Сировина
Використовують надземну частину.Рослина неофіційна.
Хімічний склад
У надземній частині рослини виявлено сапоніни, протоанемонін, аскорбінову кислоту, флавоноїди, органічні кислоти, сліди алкалоїдів. Сапоніни і протоанемонін є й у коренях.Фармакологічні властивості і використання
Препарати Анемони лісової виявляють антисептичні, протизапальні, болетамуючі, потогінні та сечогінні властивості.В народній медицині відвар трави вживали при погіршанні зору і слуху, при головному й зубному болях, коклюші, хворобах горла, простудних захворюваннях, пропасниці, при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, затримці менструацій, гонореї, білях, імпотенції, паралічі тощо.
ЗОВНІШНЬО траву Анемони лісової використовують при сверблячці, захворюваннях шкіри й сифілісі та при ревматизмі. Квітки прикладають до наривів для прискорення їхнього визрівання.
Рослина отруйна! Використання потребує обережності.